Ústavní soud ve svém nálezu ze dne 24. 8. 2021, sp. zn. Pl. ÚS 40/17, vyhověl návrhu skupiny senátorů na zrušení některých ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožňovala obcím vydat opatření obecné povahy, jímž se vyhlašuje oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, a tím v těchto lokalitách omezit či znemožnit poskytnutí doplatku na bydlení.

Podle Ústavního soudu jsou zmíněná ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi neústavním zásahem do práva na zajištění základních životních podmínek v oblasti bydlení. Jde pouze o nesystémovou reakci bez trvalejších účinků na dlouhodobě neuspokojivě řešený problém sociálního vyloučení. Ústavní soud rovněž zmínil, že opatření obecné povahy má paušální dopad na všechny potenciální žadatele o doplatek na bydlení, tudíž negativní důsledky opatření ponesou i jiné osoby, než ty, které jsou označovány za nepřizpůsobivé a které v zásadě způsobují to, že se v příslušné lokalitě vyskytují sociálně nežádoucí jevy ve zvýšené míře.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti