S blížící se zimou se i u nás v KVB advokátní kanceláři stále více řeší témata týkající se regulace energetiky.

V jedné rovině informujeme naše klienty, jak se od nového roku projeví vládní zastropování cen elektřiny a zemního plynu (v této oblasti zejména zodpovídáme dotazy týkající se omezených dopadů zastropování cen na obchodní společnosti ovládané městy a obcemi), ve druhé rovině řešíme i konkrétní spory mezi vlastníky teplárenské infrastruktury a provozovateli této infrastruktury (přičemž ke sporům v těchto vztazích dochází zejména ohledně stanovování ceny tepelné energie, která v návaznosti na celosvětové zdražení paliv – zemního plynu i dřeva – výrazně vzrůstá).

V jednom případě pak dokonce dospěl spor o parametry dalšího provozu výrobny tepelné energie tak daleko, že byl k zásahu vyzván i Energetický regulační úřad a hrozila potřeba vyřešit spor soudní cestou, neboť výrobce tepelné energie nebyl ochoten akceptovat zákonné limitace a bránil dalšímu vyjednávání pod pohrůžkou zastavení výroby tepla.

Na obtížnosti v těchto věcech přidává, že obě oblasti, které s klienty nyní častěji rozebíráme, jsou hluboce ovlivněny energetickou krizí vyvolanou do značné míry ruskou agresí na Ukrajině, a tak je již silně regulovaná oblast energetiky pro naše klienty ještě méně přehledná.

S ohledem na blížící se konec roku je nicméně velmi dobrou zprávou, že naši klienti již nepotřebují tak často asistenci při výběru dodavatelů elektřiny a zemního plynu, jak tomu bylo v posledních měsících, a valná většina z nich již má zajištěny dodávky energií i pro následující rok. Jsou však žel i výjimky – několik klientů i nadále řeší problém s absencí společností nabízejících dodávky zemního plynu pro příští rok a na vlastní kůži zažívají bezmoc pramenící ze své velmi nejisté situace, do které je dostala energetická krize i nepřipravenost účinné právní úpravy na podobné situace. I u těchto klientů však hledáme cestu, jak z nezáviděníhodné situace uniknout.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti