V poslední době poskytujeme právní poradenství naší klientské obci, kde byl podán návrh na vyhlášení místního referenda.  

V první fázi bylo nutné vyjasnit, zda návrh přípravného výboru, k němuž byla připojena petice s nedostatky co do identifikace podepisujících se osob, splňoval zákonem stanovené požadavky. Dle stanoviska obce tomu tak nebylo, což přípravný výbor zamýšlel rozporovat u správního soudu, avšak související podání učinil u soudu opožděně.  

Následně přípravný výbor návrh doplnil tak, že jej bylo možné považovat za splňující alespoň základní náležitosti. Převážná většina zastupitelů se poté vyslovila proti vyhlášení referenda, neboť považovali otázku za chybně a nepřípustně formulovanou a za výrazně rizikovou pro obec (reálné riziko vzniku povinnosti k náhradě dotčenému investorovi v řádu desítek milionů). Přesto přípravný výbor trval na vyhlášení referenda a podal opět návrh k soudu, kde jsme obec v plném rozsahu zastupovali. Soud přisvědčil stanovisku ohledně rizikovosti dopadů referenda, avšak vyšel z názoru, že je třeba spíše nechat širší prostor pro možnost konání referenda, a referendum svým rozhodnutím vyhlásil. Poté naše kancelář obci poskytovala konzultace např. k rozsahu informování hlasujících či k dalším organizačním záležitostem.  

Bude-li tak vaše obec uvažovat o uspořádání místního referenda či bude-li též konfrontována s návrhem přípravného výboru, neváhejte se v případě zájmu o související právní služby na naši kancelář obrátit. 

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti