Zákonodárci přijali poměrně obsáhlou novelu zákoníku práce (zákon č. 285/2020 Sb.) s dělenou účinností (část nabývá účinnosti 30. 7. 2020 a část až 1. 1. 2021). Zřejmě nejpodstatnějšími novinkami je změna právní úpravy dovolených. Ta nabývá účinnosti až v příštím roce.

Dle důvodové zprávy by mělo dojít ke zjednodušení výpočtu dovolených, kdy dosavadní právní úprava obsahuje několik různých mechanismů k výpočtu výměry dovolené u různých zaměstnanců, které mohou být i nespravedlivé. Dochází tak k redukci „druhů“ dovolených na dovolenou za kalendářní rok
a její poměrnou část a dodatkovou dovolenou, drobně se upravují i podmínky nároku na ně, resp. způsob jejich výpočtu. Zrušuje se dovolená za odpracované dny.

Novela zavádí i institut tzv. sdíleného pracovního místa a mírně modifikuje i doručování písemností v rámci pracovněprávních vztahů.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti