Nejznatelnější změnou je bezpochyby zavedení biometrických údajů do občanských průkazů, kromě toho dojde i k úpravám délky platnosti občanských průkazů u osob mladších 6 let a starších 70 let. Měly by přestat být vydávány občanské průkazy bez strojově čitelných údajů s měsíční platností (vydávány za účelem výkonu volebního práva), jelikož nový zákon počítá se zrychlených vydáváním občanských průkazů. Další změny se dotknou i údajů uváděných v občanských průkazech, kde nebude dále možné vést tituly či rodná čísla.

V souvisejícím změnovém zákonu se mj. zakotvuje možnost uvést v matriční knize příjmení ženy v mužském tvaru bez dalších podmínek, změn doznává i zákon o cestovních dokladech, kde je usilováno o sjednocení postupu při vydávání pasů a občanských průkazů. Nově bude možné o vydání cestovního dokladu žádat i opatrovník osoby, která nebyla omezena ve svéprávnosti. Jistých změn doznávají i výše správních poplatků za vydání občanských průkazů, kdy například za přijetí žádosti o vydání občanského průkazu za občanský průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený apod. bude výše správního poplatku 200 Kč.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti