Novela zákona o dani z nemovitých věcí přinesla obcím a městům již od roku 2021 možnost, stanovit si obecně závaznou vyhláškou místní koeficient, a to stejně jako dříve pro nemovité věci na území celé obce nebo nově i pro nemovité věci na území jednotlivé části obce. Obce začaly vydávat obecně závazné vyhlášky, ve kterých stanovily rozdílný místní koeficient pro území, které vymezily výčtem parcelních čísel pozemků, kterých se týká.

Tento postup odpovídá důvodové zprávě novely zákona, která zmíněnou možnost diverzifikace místního koeficientu přinesla, kdy se připouští vymezení části obce např. názvem existujícího obvodu, jiným vymezením oblasti v obecně závazné vyhlášce, nebo výčtem parcelních čísel takového území. V poslední době se na nás obrátily obce, které obdržely výtky k přijaté obecně závazné vyhlášce od Ministerstva vnitra, odboru veřejné správy, dozoru a kontroly (ODK). Ministerstvo totiž (zjednodušeně) tvrdí, že oblast s odlišným místním koeficientem není možné vymezit výčtem parcelních čísel. Je téměř jisté, že věc se dříve či později dostane k Ústavnímu soudu, pokud bude ODK svůj výklad nadále prosazovat a zahájí proces sistace obecně závazných vyhlášek, které představě ministerstva nevyhovují.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti